Araç sahiplerine kışlık bakım uyarısı!

Kış aylarının gelmesiyle birlikte , araç sürücülerinin yaptırması gereken ‘kışlık bakımların’ yapılmadığı takdirde , motorda ciddi sıkıntıların meydana gelebileceği belirtildi.

haber7
0

Türkiye’de 23 milyona yaklaşan kayıtlı  araç  sayısı , yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da kullanılıyor. Sürücüler , günlük aktif olarak kullandıklarını araçlarının bakımını aksatmamaya özen gösterirken , bazıları ise  araç  bozulmadan servislerin ve tamircilerin yolunu tutmuyor. Özellikle kış aylarında araçlarda uygulanması gereken bazı püf noktalar , hem araçların ömrünü uzatıyor , hem de zamanla oluşabilecek zararların önüne geçiyor.  

Kış aylarında araçlarda yapılması gereken uygulamaların en başında kış lastiklerini taktırmak gelirken , araçların motor sıvısına konulması gereken antifriz de bir o kadar hayati önem taşıyor.

Termometrelerin sıfırın altına düşmesi ile antifriz olmadığı için donan motor sıvıları , motor bu şekilde çalıştırıldığı takdirde yaklaşık 10 bin TL’ye kadar masrafa yol açabiliyor. Aracın marka ve modeline göre fiyatları değişen  kışlık  bakımlar ise , hem motorun ömrünü hem de ilerleyen zamanlarda oluşabilecek yüksek maliyetlerin önüne geçiyor. 

Kışın antifrizin önemi 

Ordu eski sanayi sitesinde yağ değişim ve periyodik  bakım  ustası Ersan Akyürek , özellikle antifrizin öneminden bahsetti.  kışlık  bakımların motor performansını da arttırdığını ileri süren Akyürek , “Antifriz kış ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =