Lübnan, İsrail'i BM'ye şikayet edecek!

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil , Lübnan'a karşı diplomatik ve siyasi bir kampanya yürüttüğü gerekçesiyle İsrail'in Birleşmiş Milletler'e (BM)  şikayet  edilmesi talimatını verdi.

haber7
0

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre , Basil , ülkesinin  BM  Elçisi Amal Mudallali ye , "saldırılarına ön hazırlık olarak Lübnan a yönelik diplomatik ve siyasi bir kampanya yürüttüğü" gerekçesiyle  İsrail  i  BM  ye  şikayet  etmesi talimatını verdi. 

Açıklamada ,  İsrail  in Lübnan telefon şebekesini ihlal ederek iletişim ağlarına saldırdığı ve Kafar Kila beldesi sakinlerine "Bu tüneller patlama tehlikesi taşıyor. Yakınında duranlar hayatını tehlikeye atar." şeklinde uyarı mesajları gönderdiği ve İsrail in havadan , karadan ve sınırdan yaptığı ihlallerine bir yenisini daha ekleyerek halkı tehdit ettiği belirtildi. 

Lübnan ın güneyinde konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL) , İsrail-Lübnan sınırında yapılan incelemelerde bir tünel tespit edildiğini duyurmuştu. 

İsrail ordusu da 4 Aralık Salı sabahı Lübnan sınırında  Hizbullah  a ait olduğu öne sürülen tünelleri ortaya çıkararak imha etmek için "Kuzey Kalkanı" adıyla operasyon başlatmıştı.

Aynı gün  İsrail  ordusu basın ofisi ,  Hizbullah  ın Lübnan dan  İsrail  tarafına sızmak amacıyla kazdığı öne sürülen tünellerden birinin fotoğrafını yayımladı. Ordu açıklamasında , yaklaşık 200 metre uzunluğunda olduğu ifade edilen tünelin 40 metre kadar  İsrail  topraklarının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =