Bakan Varank yerli elektrikli otobüsü test etti!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa  Varank  , yeni nesil toplu ulaşım araçlarıyla Türkiye'de ve dünyada adını duyuran Bozankaya AŞ tarafından üretilen  elektrikli  otobüsle  test  sürüşü yaptı.

haber7
0

Bakan  Varank  ,  elektrikli  ticari araçlar ve raylı sistemler üretimine yönelik faaliyet gösteren Bozankaya AŞ nin Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi ndeki (ASO 1. OSB) üretim merkezini ziyaret etti.  Varank  a , ziyaretinde Sanayi ve Teknoloji  Bakan  Yardımcısı Hasan Büyükdede ile AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş eşlik etti. 

Bozankaya AŞ nin ürettiği araçlar ve raylı sistemlere ilişkin bilgi alan  Varank  , firma tarafından üretilen  elektrikli   otobüs  Sileo ile  test  sürüşü gerçekleştirdi. 

Varank , fabrikadaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada , Bozankaya AŞ nin Türkiye nin gurur duyduğu firmalardan biri olduğunu söyledi. 

Şirketin TÜBİTAK ile Ar-Ge projeleri yaptığını belirten  Varank  , Bozankaya nın ürettiği  otobüs  ve metro setlerinin çoğunu ihraç ettiğini bildirdi.

Varank , firmanın başarısındaki en önemli faktörlerden birinin Ar-Ge olduğuna dikkati çekerek , şöyle devam etti: 

"Ar-Ge sayesinde ürünlerini geliştirip katma değerli hale getirerek hem Türkiye de hem de yurt dışında satıyorlar. Bu otobüsler yüzde 70 e varan oranda yerli. Sadece pillerin hücrelerini alıyorlar , pil yönetimi sistemlerini ve diğer unsurları tamamen  yerli  üretiyorlar. Eğer Ar-Ge ye yatırım yaparsanız katma değerli ürünler üretebiliyorsunuz , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =