Küresel piyasalar, ABD'ye odaklandı

 Küresel  piyasaların , artan  ticaret savaşı  endişeleri ile dün negatif bir seyir izlemesi sonrası bugün ABD'de açıklanacak kasım ayı istihdam raporundaki veriler takip edilecek.

haber7
0

Çinli teknoloji şirketi Huawei nin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou nun ABD’nin talebi üzerine Kanada’da tutuklanmasının ardından artan  ticaret savaşı  endişeleriyle dün güne sert düşüşle başlayan  ABD  borsalarında , taraflardan gelen açıklamaların tonunun yumuşak olması tepki alımlarının güçlenmesini sağladı. Ekonomist yorumlarında  ABD  Merkez Bankası nın (Fed) 2019 da faiz artışları için "bekle-gör politikası" izleyebileceği seslerinin güçlenmesi de pay piyasalarında moralleri yükseltti. Söz konusu gelişmelerle dün Dow Jones endeksi yüzde 0 ,32 ve S&P 500 endeksi yüzde 0 ,15 değer kaybederken , teknoloji hisselerindeki pozitif seyrin etkisiyle Nasdaq endeksi yüzde 0 ,42 yükseldi. 

Avrupa tarafında , Almanya Başbakanı Angela Merkel in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) bugün gerçekleştireceği 31. Genel Kurul , gündemin odağına yerleşti. Merkel’in başkanlık için aday olmayacağını açıklaması sonrası CDU nun başına geçecek kişi merakla bekleniyor. Genel başkanlık için 3 adayın yarışacağı Genel Kurul da , Friedrich Merz’ın ismi öne çıkıyor. Dün  ABD  piyasalarında tepki alımlarının etkisini artmasından önce kapanan Avrupa borsalarında sert düşüşler görüldü. Almanya da DAX endeksi yüzde 3 ,48 , İngiltere de FTSE 100 endeksi yüzde 3 ,15 ve Fransa da CAC 40 endeksi yüzde 3 ,31 değer ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =