ABD'nin ticaret açığı 10 yılın zirvesine çıktı

ABD'de  dış ticaret   açığı  , ekimde aylık yüzde 1 ,7 artışla 55 ,5 milyar dolara çıkarak son 10  yılın  en yüksek seviyesine ulaştı. ABD'nin tarifelerle hedef aldığı Çin’le  ticaret   açığı  da

haber7
0

ABD  ticaret  Bakanlığı raporuna göre ,  dış ticaret  açığı , ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 1 ,7 genişleyerek 55 ,5 milyar dolar oldu. 2008 yılından beri en yüksek seviyesine ulaşan veriye ilişkin piyasa beklentisi 55 milyar dolar olarak belirlenmişti. 

Dış  ticaret  açığının beklenenden fazla yükselmesine , ülkenin ihracatının yüzde 0 ,1 azalarak 211 milyar dolara gerilerken , ithalatının yüzde 0 ,2 artarak 266 ,5 milyar dolara çıkması yol açtı. 

Bu arada , eylül ayına ait  dış ticaret  açığı , 54 ,6 milyar dolardan 54 milyar dolara revize edildi. 

ABD nin Çin’e verdiği  ticaret  açığı da rekor kırdı 

Rapor ayrıca , ABD’nin yüz milyarca dolarlık gümrük vergisi getirdiği Çin ile  ticaret  açığının ekimde 43 ,1 milyar dolara yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdığını ortaya koydu. 

Avrupa Birliği’ne verilen  açık  da ekimde 17 ,6 milyar dolarla kayıtlardaki en yüksek seviyesine yakın gerçekleşti. ABD’nin Meksika’ya verdiği  ticaret  açığının ise 7 ,7 milyar dolardan 7 ,1 milyar dolara gerilediği görüldü. 

Ülkenin  ticaret  açığının korumacı gümrük vergilerine karşın hızla artması ,  ABD  Başkanı Donald Trump’ın  ticaret  politikalarının başarısızlığı olarak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =