Anayasa Mahkemesi'nden aşıyla ilgili kritik karar!

 Anayasa   Mahkemesi  son yıllarda yanlış bilgi ve inanışlardan dolayı hızla artan  aşı  reddi ile  ilgili  önemli bir  karar  verdi. “Çocuğa  aşı  yaptırma sorumluluğu ailenindir”

haber7
0

Tüm dünyada birçok hastalığın yok edilmesini sağlayan , ülkemizde de büyük bir kısmı ücretsiz olarak yapılmakta olan en önemli sağlık ürünlerinden  aşı  , sağlık açısından büyük önem arz ediyor. Ancak gerek ülkemizde gerekse dünyada son yıllarda yanlış bilgi ve inanışlardan dolayı  aşı  yaptırmama oranı hızla artıyor. 

Aşı yaptırılmaması durumunda aile hekimleri suçlanamaz

Bu nedenle geçtiğimiz günlerde bazı ülkelerde kanun ile zorunlu hale gelen  aşı  ile  ilgili   Anayasa   Mahkemesi  de önemli bir  karar  verdi.   

4 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan  karar  ile  Anayasa   Mahkemesi   aşı  sorumluluğunun aileye ait olduğuna hükmetti. Bu  karar  ile birinci basamak sağlık hizmetlerinde en önemli görevi yürüten , aşılama için büyük çaba sarf eden ancak bireye ve çocuğuna  aşı  yaptırmaya ikna edemeyen Aile Hekimleri için de bağlayıcı bir  karar  çıkmış oldu.

Zira Sağlık Bakanlığı , aşılamalar konusunda görevlerinin gereklerini eksiksiz bir biçimde ifa etmelerine rağmen , bazı çocukların aşılarının noksan olması halinde , aileyi değil aile hekimlerini sorumlu tutabilmekte ,  ücretlerinde kesinti dahi yapmakta idi. 

AHEF Başkanı Atakan:  karar  çok önemli

Konuyla  ilgili  konuşan Aile Hekimleri Dernekleri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =