Pompeo: Sorunu çözmek zaman alacak

ABD Dışişleri Bakanı  Pompeo  , ülkesinin , nükleer ve füze denemelerinden uzak kaldığı sürece  Kuzey Kore  ile ilişkilerini sürmek konusunda sabırlı olacağını belirtti.

haber7
0

Yonhap ajansının haberine göre , ABD Dışişleri Bakanı Mike  Pompeo  , Amerikan radyo kanalı KFDI ile yapılan telekonferans görüşmesinde , "Kuzey Kore sorununu çözmek  zaman  alacak. Sabırlı olmaya hazırlıklıyız." dedi.

Koreler arası bağların ve nükleer silahlardan arınmanın hızını eş zamanlı yürütmenin önemini vurgulayan  Pompeo  , ABD Başkanı Donald Trump ile  Kuzey Kore  lideri Kim Jong arasında Singapur da varılan anlaşmalara değinerek , "Bunların unsurlarından biri de Güney Kore ve  Kuzey Kore  arasındaki ilişkiler." ifadesini kullandı.

Seul ve Washington arasındaki yeni çalışma grubunun , Kore Yarımadası na barış getirme çabalarının , nükleer silahlardan arınma sürecine paralel olarak ilerlemesini sağlamak için tasarlandığını söyleyen  Pompeo  , "Güney Koreli ortaklarımızla önemli bir eşikteyiz ve böyle kalacağımızdan emin olmak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Diğer yandan ,  Kuzey Kore  nin uzun menzilli top olduğu sanılan yeni bir silahın denemesini yaptığına ilişkin haberlerin şaşırtıcı olmadığına dikkati çeken  Pompeo  , "Biz orada neden söz edildiğini bildiğimizi düşünüyoruz , bundan oldukça eminiz. Çok fazla şey söyleyemem." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ile  Kuzey Kore  Lideri Kim Jong-un , 12 Haziran da Singapur da bir araya gelmiş , zirvenin ardından iki lider  Kuzey Kore  nin nükleer silahlardan arındırılması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =