Türkiye'den kritik hamle! Boyun eğecekler

Fatih  sondaj  gemisinin Akdeniz'e inmesiyle panikleyen Güney Kıbrıs , Yunanistan ve Mısır ortak tatbikata başladı. Emekli Tuğgeneral Erenel , Ankara'nın elindeki kozlara dikkat çekti.

haber7
0

Fatih  sondaj  gemisinin sulara inmesiyle  Akdeniz  ısındı. Türkiye nin  doğalgaz  ve petrol aramasından rahatsız olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) , Yunanistan ve Mısır la birlikte Girit adasında Medusa-7 adı verilen ortak tatbikata başladı.

 

 

Gelişmeleri yorumlayan emekli Tuğgeneral Doç. Dr. Fahri Erenel , "Tek taraflı münhasır bölge ilan eden Güney Kıbrıs , tatbikatlar yaparak faaliyetlerini meşrulaştırma çabası içinde" dedi. Yaşananların Doğu  Akdeniz  deki enerji mücadelesinin bir ayağı olduğunu belirten Erenel , "Bu süreçte tatbikatlar Ege de aynı gruplar arasında gerçekleşti. İsrail , Yunanistan , Mısır ve Güney Kıbrıs Türkiye ye karşı bir cephe oluşturdu. Oyunun kurucusu ABD , Fransa da oyuna katıldı. İngiltere zaten bölgede. Amaç , çıkacak doğalgazı Türkiye ye kaptırmadan Avrupa ya ulaştırmak" dedi.

Türkiye nin elindeki mevcut gücü dengeli bir şekilde kullanarak gerekli cevapları verdiğini anlatan Erenel , "Bu küçük oyunlara en büyük cevap Türk Akımı projesi oldu. Avrupa , Osmanlı dan bu yana bu bölgede üstünlük kurmak istiyor. O yüzden bölgedeki sıcaklık devam edecek. Bölgedeki oyunda Türkiye’nin en büyük kozu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Kimse devlet olarak tanımasa da Türk Akımı nın hayata geçmesiyle beraber mutlaka  Boyun  eğecekler" şeklinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =