Tam gaz devam! Türkiye'den 2. kritik hamle

Antalya açıklarında Fatih’in açtığı kuyunun ardından ikinci  sondaj  Mersin’de başlıyor. Erdemli kıyılarına 40 kilometre uzaklıkta kurulan platform , petrol-doğalgaz bulmak için bugün sığ deniz sondajı ya

haber7
0

Antalya açıklarında Fatih in açtığı kuyunun ardından ikinci  sondaj   Mersin  de başlıyor. Erdemli kıyılarına 40 kilometre uzaklıkta kurulan platform , petrol-doğalgaz bulmak için bugün sığ deniz sondajı yapacak. Tamamı Türk mühendislerce tasarlanan  sondaj  platformlarından bir tanesi de yolda.

Milli enerji ve maden politikaları kapsamında daha fazla yerli , daha fazla yenilenebilir enerji hamlelerine bir yenisi daha ekleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı nın denizlerde başlattığı hidrokarbon arama faaliyetleri hızla sürerken , Türkiye nin varlığını  Akdeniz  de ispat ettiği Fatih  sondaj  gemisinin ardından şimdi de  Mersin  in 40 kilometre açıklarında iki kuyuda sığ deniz  sondaj  faaliyetine başlanacak.

Türkiye Petrolleri nin (TP) Doğu  Akdeniz  de sahip olduğu ruhsat alanları içerisinde , bünyesindeki Türk mühendisler tarafından tasarlanmış iki adet sığ deniz arama kuyusu kazılacak.

PLATFORM TAMAMLANDI

Denizlerdeki zenginlikleri ülkeye kazandırmak amacıyla ortaya koyulan stratejinin ilk ayağı olarak Fatih  sondaj  gemisiyle Alanya-1 derin deniz kuyusunda başlayan çalışmalar son hızıyla  devam  ederken ,  Mersin  in 40 km açıklarında Kuzey Erdemli-1 lokasyonunda sığ denizde kazılacak iki kuyunun sondajında da uluslararası tecrübeye sahip firmalarla çalışılıyor. Kuzey Erdemli-1 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =