Hamsi bollaştı balık fiyatları düştü

Karadeniz'de yaşanan  hamsi  bolluğu , tezgahlardaki diğer balıkların fiyatlarında gerilemeye sebep oldu.

haber7
0

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak , AA muhabirine , son bir haftadır özellikle Batı  Karadeniz  de bol miktarlarda  hamsi  avcılığı yapıldığını söyledi.

Hamsinin katma değer açısından ülke adına önemli bir  balık  türü olduğuna işaret eden Bayrak , "Hamsinin az veya çok olması  balık  fiyatlarını etkiliyor." dedi.

Bayrak , hamsinin bollaşmasıyla diğer  balık  türlerinin fiyatında gerileme yaşandığına dikkati çekerek , şöyle devam etti:

"Hamsi ,  Karadeniz  de sofraların vazgeçilmezidir.  hamsi  bir yana , diğer balıklar bir yanadır. Hal böyle olunca hamsinin son günlerde bollaşması satışını da artırdı. Dolayısıyla diğer  balık  türlerine ilgi azalınca  fiyatları  da gerilemiş oldu. Eğer bolluk bu şekilde devam ederse fiyatlar düşmeye devam edecektir. İnşallah bölge genelinde  hamsi  avcılığı giderek artmaya devam eder. Çünkü hem balıkçılarımız hem de vatandaşlarımız açısından bu çok önemli."

Bayrak , palamudun artık Türkiye karasularını terk ettiğini vurgulayarak , "Tirsi avcılığı da artmaya devam ediyor. Çinekop avcılığı yapılmaya başlandı. Bir hafta önce 40 liradan satılan çinekop , şimdi 25 liradan satılıyor. Tirsi 5 liradan satışa sunuldu.  hamsi  bolluğu  fiyatları  çok etkiliyor." diye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =