İlk Rusya'da yapılmıştı! Semaver çayı tarih oluyor

Amasya'da yaklaşık 200 yıldır geçim kaynağı olmayı sürdüren  semaver  üretimi , ustaların azalması nedeni ile kaybolan meslek grubu içerisine girdi.

haber7
0

Amasya da semaver üretimi , yöreye özgü  semaver  yapan ustaların azalması nedeni ile kaybolan meslek grubu içerisine girdi.  Amasya  merkez ve köylerinde yaklaşık 200 yıldır  semaver  halen kullanılıyor. Değişik boylarda üretimi yapılan ve 27 parçadan oluşan semaverler , 1.5 asırdan bu yana bir el sanatı ve geçim kaynağı olarak biliniyor. El işlemeli semaverler 100 ile 300 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. 

Kentte , atölyede düz levhaları çekiçle şekillendirerek 31 yıldır  semaver  yapan Murat Olgaç (49) yapımına 18 yaşında başladığı semaverleri , kalvenezli saç ve bakır levhalara şekil vererek el işçiliği ile yaptığını söyledi. Fabrikasyon ürünlerin her sektörü olduğu gibi  semaver  sektörünü de olumsuz etkilediğini belirten Olgaç , "Fabrikasyon ürünler fiyat olarak hesaplıya mal olduğu için el yapımı semaverlerden daha çok tercih ediliyor. Zaten çok fazla  semaver  ustamız da kalmadı. Amasyada benden başka ciddi anlamda bu işi yapan  semaver  ustamız yok. Bu geleneği gelecek nesillere aktarabilmek için yetiştirebileceğimiz çırak da bulamıyoruz. Maalesef bizimle birlikte el yapımı  semaver  imalatı da bitecek" dedi.

MEVCUT USTALARA SAHİP ÇIKILMALI

Semaver yapımının 200 yıllık geçmişi olduğunu anlatan Olgaç , "Amasyada ilk başta teneke  semaver  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =