ABD'den skandal hamle! Türkiye'den gizli..

 ABD  , DEAŞ'la mücadele gerekçesiyle Kuzey Suriye'de ana omurgasını YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) 300 tır silah ve zırhlı araç gönderdi. Ağır silahların da yer aldı

haber7
0

Yardımların kesilmesi için  Türkiye  nin ABD nezdinde girişimleri sürerken bölgeye yönelik uzun tır konvoyu eşliğinde silah ve mühimmat sevkiyatı yapıldı.  DSG  kaynaklarından edinilen bilgilere göre , Deyr ez Zor bölgesinin Suriye-Irak sınırında yer alan  Hajin  ve Bagoz kasabalarını kontrol eden  DEAŞ  a yönelik kapsamlı operasyonlar düzenleyen  DSG  güçleri ,  ABD  nin hava desteğine rağmen başarılı olamadı.

Sayıları yaklaşık 2 bin 500 civarında olan  DEAŞ  grubu , "Son kale" olarak bilinen bölgede direniş gösteriyor. Operasyona karşı operasyonla yanıt veren  DEAŞ  , kısa süre önce  DSG  ye büyük kayıp verdirmiş  ABD  nin verdiği silah ve çok sayıda zırhlı aracı ele geçirmişti.   

ABD ,  Hajin  de direnen  DEAŞ  a karşı sürdürülen operasyona destek amacıyla bölgeye 300 tırla yeni silah ve zırhlı araç gönderdi. Silah ve zırhlı araç sevkiyatı  Türkiye  nin tepki göstermesi nedeniyle büyük bir gizlilik içinde gece yapıldı. Sınırdan geçirilen silah ve mühimmat yüklü araç konvoyunun büyük bölümü operasyonların sürdüğü Deyr ez Zor bölgesine gönderildi.

DEAŞ la mücadele kapsamında  ABD  tarafından  DSG  ye bugüne kadar 6 bin 700 tır silah  ve zırhlı araç  gönderirken  Türkiye  , yardımların derhal kesilmesini talep ediyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =