Hurdalardan yaptı, artık fatura gelmiyor

Ordu’nun Altınordu ilçesinde yaşayan bir vatandaş , dere kenarına kurduğu sistemle evinin  Elektrik  ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayabiliyor.

haber7
0

Ordu’nun Altınordu ilçesine bağlı Kayabaşı Mahallesi’nde ikamet eden 66 yaşındaki emekli imam Ahmet Ergin , hobi olarak başladığı elektronik işlerle uğraşmayı geliştirdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümünden mezun olan Ergin ,  Elektrik  faturalarını düşürmek amacıyla , evinin altında bulunan dereye bir sistem kurmak istedi. Yaptığı araştırmaların yanı sıra  Elektrik  mühendislerden de bilgiler edinen Ergin , oturduğu evin yaklaşık 150 metre aşağısında bulunan derenin kenarına 3 yıl önce  Elektrik  üreten sistemi kurdu. Aralarında , kullanılmış olanların da bulunduğu malzemeleri birleştiren Ergin , kurduğu sistemle  Elektrik  faturalarını yarı yarıya indirmeyi başardı. Sistemi toplamda 4 bin 500 liraya tamamlayan Ergin , imkanı olan herkesin dereleri değerlendirmeleri gerektiğini ifade etti.

 

Emekli imam Ahmet Ergin , bu işe ilk olarak hobi amaçlı başladığını ancak geliştirdiği sistemle  Elektrik  üretmeyi başardığını belirterek , “Buradaki dereyi görünce , suyun 50’lik boruyu doldurabileceğini anladım. 50’lik boruyu dolduran su ile  Elektrik  üretilebiliyor. Aldığım boruları 37 metre yükseklikten ve 210 metre yukarıdan bağladım , buradaki çarka vurmasını sağladım. Hobi olarak başladım ama şuan kendi elektriğimi ürettiğimi başardığıma inanıyorum” dedi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 4 =