Dünya peşinde! Kapış kapış satılıyor

 ABD  başta olmak üzere  Japonya  ve Vietnam’a yılda bin 500 ton  balık  ihraç eden 12 bin nüfuslu Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki  somon  üreticileri , dünyanın tüm pazarlarında söz sahibi olm

haber7
0

Dik dağ zirvelerinin arasında ve mevsim itibariyle yüksek zirveleri karla kaplı Torul Baraj Gölü nde üretilen  somon  balıkları önce Karadeniz’deki tuzlu su kafeslerine oradan da belirli bir büyüklüğe gelince çok sayıda ülkeye  ihraç  ediliyor.

 

 

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde elektrik üreten Torul Baraj Gölü nde faaliyet gösteren kafes balıkçılığı işletmeleri burada yetiştirdikleri  somon  balığını dünyada en fazla  balık  tüketen ülkelerden biri olan  Japonya  başta olmak üzere  ABD  ve Vietnam’a  ihraç  ediyor.

Baraj gölünün 3 ,86 kilometrekarelik yüzeyinde yürütülen kafes balıkçılığı önemli bir noktaya ulaşırken , Karadeniz bölgesinin en önemli alabalık ve Karadeniz somonu üretim sahalarından birisi olan Torul Baraj Gölü nde  somon  balığının hasat ve nakil dönemi başladı.

 

 

Yılda bin 800 ton  balık  üretilen Torul Baraj Gölü nde belli bir büyüklüğe ulaşan somonlar deniz suyu sıcaklığının düşmesinin ardından Karadeniz’de bulunan tuzlu su çiftliklerine sevk ediliyor.

Torul Baraj Gölü ne 7 ay önce 2 gramlık yavru olarak gelen ve 250 gramlık seviyeyi aşan balıklar , motorlarla kıyıya çekilen kafeslerden vinçle kamyon üzerindeki oksijenli tanklara yüklenerek 2 saatlik mesafedeki Trabzon’a , Karadeniz üzerindeki büyük tuzlu su kafeslerine naklediliyor.

Torul İlçe ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =