Harput müziğinin üstadı İstanbul'da anıldı

İstanbul'da Elazığ-Harput  müziğinin  en büyük  üstadı  ve kaynak kişisi olan Hafız Osman Öge anısına  İstanbul  Devlet Türk Halk Müziği Korosu tarafından konser verildi.

haber7
0

Yaran-ı  Harput  Derneği , Elazığ-Harput Müziği nin en büyük üstadı ve kaynak kişisi olan  Harput  lu  Hafız Osman Öge  yi anmak için bir konser düzenledi.

 

 

Eyüpsultan Belediyesi nin destekleri ile düzenlenen geceye Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ,  Elazığ  Dernekleri Federasyonu Başkanı Faik İçmeli , Yaran-ı  Harput  Derneği Başkanı İshak Şadi Çarsancaklı ve  Hafız Osman Öge  nin geride kalan aile bireyleri ve sevenleri katılım sağladı.

"Bu etkinlik Yaran-ı  Harput  Derneğimizin  Hafız Osman Öge  Projesi nin bir parçası" diyen Yaran-ı  Harput  Derneği Başkanı İshak Şadi Çarsancaklı , "Proje çerçevesinde  Hafız Osman Öge  nin hayatı , seslendirdiği eserler , bize kaynaklık ettiği eserlerin toplandığı bir kitap üretildi.  Hafız Osman Öge   Harput  Musikisi nin bilinen en eski ve temel kaynak kişisidir. Bu nedenle öne çıkarmak istedik. Ayrıca kişiliği ile de sıradışı , örnek olabilecek bir insandır" dedi.

 

 

Harputlu Hafız Osman Öge’yi tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak üzere yürütülen projenin son ayağını yaptıklarını ifade eden Çarsancaklı , "Harput un yüzü olabilecek vasfı nedeniyle onu öne çıkarmak istedik. Bu anlamda bir kitap çıkardık. Projenin ikinci ayağında  Elazığ  Belediye sinin de katkısıyla  Harput  ta bir parka onun ismi verildi. Kimliği , hayatı o parkta yer alacak. Aynı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =