'Ceneviz kalesi bizim' diyerek dava açtılar

Trabzon'da , 13’üncü yüzyılda Cenevizliler döneminde inşa edilen Güzelhisar Kalesi’nin de yer aldığı yaklaşık 1300 dönüm arazinin Üçüncüzade Ömer Paşa’ya ait oldu

haber7
0

Üçüncüoğlu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurucu Başkanı Güngör Üçüncüoğlu , 1938 yılında açılan  dava  ile Güzelhisar Kalesi’nin tapusunun Üçüncüoğulları sülalesine ait olduğunun tescillendiğini öne sürdü , "Biz varisleri olduğumuza dair ve arazinin tarafımıza tescili için  dava  açtık ve davayı kazanacağız" dedi.

​Trabzon tarihinde önemli bir yeri olan limana hâkim bir noktadaki Güzelhisar  kalesi  nin de yer aldığı yaklaşık bin 300 dönüm arazi , davalık oldu. Güzelhisar  kalesi  arazisinin 1737-1745 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde  Trabzon  Valiliği görevini üstlenen Gümüşhaneli Üçüncüzade Ömer Paşa’ya ait olduğunu öne süren torunları , Ganita mevkiinde askeriyenin kullanımındaki bölgenin varislerinin kendileri olduğunu öne sürdü. Üçüncüzade Ömer Paşa’nın torunları , varisçi olduklarının tescili ve arazinin tapusunun üyesi oldukları Üçüncüoğlu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ne verilmesi için  Trabzon  3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde  dava  açtı. Dernek üyesi Üçüncüzade Ömer Paşa’nın torunları , arazinin kendilerine devredilmesi ile elde edilecek gelirin öğrencilere burs olarak aktarılacağını duyurdu.

‘KALE BİZİM AİLEMİZİNDİR

Üçüncüoğlu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Güngör Üçüncüoğlu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =