Yapmayan yandı! 625 lira cezası var...

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın , zorunlu  Kış lastiği  takmayan araç sahiplerine  625   lira  idari para  cezası  uygulanacağını dile getirdi.

haber7
0

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın. 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında uygulamaya konulan zorunlu kış lastiği uygulaması hakkında bilgiler verdi. Kış lastiğinin yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda zorunlu olduğunu belirten Apaydın , "Ayrıca kamyon ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinde , kamyonet , minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinde , seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin  Kış lastiği  olması zorunludur. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler ,  Kış lastiği  yerine geçer. Römork lastiklerinde ise zorunlu değildir” dedi.

"Kış lastiklerinin yanaklarında kar tanesi işareti bulunmalı”

Araçlarda patinaj zinciri bulunması veya kullanılmasının  Kış lastiği  zorunluluğunu ortadan kaldırmayacağına dikkat çeken Apaydın ,  Kış lastiği  derinlikleri hakkında da bilgi verdi. Apaydın , “Kamyon , çekici , tanker ve otobüslerde 4 milimetreden , kamyonet , minibüs ve otomobil türü araçlarda ise  Kış lastiği  derinliği 1 ,6 milimetreden az olamaz. Kış lastiklerinin yanaklarında , (M+S) veya kar tanesi veya her iki işarette bulunur. Aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde sırt deseni uygunluğu kontrol edilir. Lastikler kaplama ise diş derinliği ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur” diye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =