70 yıllık cipi yeniden canlandırdı

Aydın’da parmak sayısını geçmeyecek kadar az kalan  cip  ustaları ise kendi yaşlarından daha büyük cipleri ilk günkü haline getirip ekonomiye kazandırıyor.

haber7
0

Türkiye de 1952’den 1970 yılına kadar üretilen ve o yıllarda daha çok resmi kurumlarda ve askeri alanda kullanılmaya başlanan cipler bir müddet sonra lüks otomobiller çıkınca çiftçilerin eline düştü. Sağlamlığı ve Aydın’ın engebeli arazi yapısına uygun olması nedeniyle Aydın’ın dağ köylerindeki incir , kestane ve zeytin üreticileri halen 4 çeker arazi ciplerinin vazgeçemiyor. 

Aradan geçen 66 yıla rağmen bu araçların yerine tutan başka araç olmadığı için kendi yaşından büyük cipleri tamir edip eski haline getirdiklerini kaydeden Aydınlı  cip  tamircilerinden İhsan Akdeniz , “Türkiye’de 1952 yılından 1970 yılına kadar üretilen bu cipler aradan geçen yarım asırdan fazla zamandan beri kullanılıyor. Neredeyse her marka 4 çeker araba üretti. Ama dağlık arazilerde eski cipler kadar dayanıklısı yok. Gelişen teknolojiye rağmen yeri doldurulamayan arazi ciplerini 15 yaşımdan bu yana tamir ediyorum. Ustamın tamir ede ede emekli olduğu pek  cip  var. Ben emekli oldum. Bu cipler benim çırağı da emekli eder. Türkiye’de olup da ayakta ciplerin büyük çoğunluğu da Aydın’da toplandı. Yaylalardaki çiftçiler cipten vazgeçmiyor” diye konuştu.

1950 model  cipi  ilk günkü gibi yeniledi

Tamir için metal yığını halinde çekici ile gelen pek çok  cipi  ilk günkü gibi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =