Türkiye'den müthiş başarı! Sayıları 223'e çıktı

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkan Yardımcısı İlhan Koyunseven , ekim ayında 15 ,7 milyar dolarlık ihracatla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdıklarını belirterek , "Küresel ticaret savaşı yüzünden , bütün d

haber7
0

Koyunseven ,  İSTİB  in kasım ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada , güncel ekonomik ve sektörel sorunları değerlendirdi.

Gerçek büyüme ve zenginleşmenin  ihracat  sayesinde mümkün olduğunu kaydeden Koyunseven , son gelen ithalat ve  ihracat  rakamlarına bakıldığında , hedef doğrultusunda yüründüğünün görüldüğünü aktardı.

Koyunseven , ekimde yüzde 13 ,1 artışla  ihracat  rakamının 15 ,7 milyar dolara ulaştığını belirterek , "Kurun da etkisi ile tüm zamanların en yüksek aylık hasılatını elde ederek , Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Toplam ihracatımızın yarısını Avrupa Birliği ne yaptık." ifadelerini kullandı.

Ekim ayı ithalatının ise yüzde 23 ,5 azalarak , 16 ,26 milyar dolar olarak gerçekleştiği bilgisini veren Koyunseven , böylece ekimde ayında dış ticaret açığının yüzde 92 ,8 azalarak 529 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Koyunseven , şu bilgileri paylaştı:

"Ancak en önemlisi , bakanlığımız tarafından belirlenen Ticarette Yeni Yol Haritası ile potansiyel pazarlara yaptığımız ihracatta önemli artışların gerçekleşmesidir. Küresel ticaret savaşı yüzünden , bütün dünyanın tetikte beklediği bir dönemde  Türkiye  ,  223  farklı ülkeye  ihracat  yapmayı başardı. Ekimde ihracatımız , Afrika kıtasında yüzde 25 , Meksika da yüzde 14 ,8 , Hindistan da yüzde 16 ,7 ve Latin Amerika ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =