İran'dan ABD'ye Yemen tepkisi: Utanmanız yok mu?

 İran  Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif , Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo'nun  Yemen  ve İran'a ilişkin yaptığı açıklamalara tepki göstererek  İran  ve Yemen'e karşı işlenen insanlık suçundan ABD'nin

haber7
0

Zarif , sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ,  Pompeo  nun , "İranlıların gıda ve ilaç için gerekli mali hizmetlere erişimini engelleyen yasa dışı  ABD  yaptırımlarının sorumluluğunu"  İran  a yüklediğini dile getirdi. 

ABD ye rağmen  İran  halkına gıda , ilaç ve diğer temel malzemeleri ulaştıracaklarını dile getiren Zarif , "İran ve  Yemen  e karşı işlenen insanlık suçundan ABD sorumludur." ifadesini kullandı.

Zarif ,  Yemen  deki gelişmelerle ilgili olarak ise  Pompeo  ya hitaben şu cümleleri yazdı: 

"Bak ne diyeceğim , Bakan Pompeo. Karşı karşıya kaldıkları kıtlıktan sorumlu olan Yemenlilerin kendisidir. Çünkü Yemenliler okul servislerini bombalamak için milyar dolarlar ve bu riski hafifletmek için yine milyonlar harcayan hamileri olduğunuz kasaba (Suudi Arabistan a) direnmeksizin kendilerini  yok  etmelerine izin vermeliydiler.  Utanmanız   yok  mu?"

ABD Dışişleri Bakanı Mike  Pompeo  , yaptığı açıklamada ,  Suudi Arabistan  ın  Yemen  e milyonlarca dolar insani yardımda bulunduğunu açıklamıştı.

ABD nin  İran  Özel Temsilcisi Brian Hook ise yaptırımlarının hedefinin  İran  halkı değil rejimi olduğunu ve bu nedenle ilaç , sağlık ve gıda sektörüne  yaptırım  uygulamadıklarını söylemişti. 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =