Bingöl'de 218 kişi organ bağışında bulundu

Bingöl'de bu yıl  218  kişinin  Organ   bağışında  bulunduğu bildirildi.

haber7
0

Bingöl Devlet Hastanesince 3-9 Kasım  Organ  Bağışı Haftası dolayısıyla   Organ  bağışı farkındalık etkinliği düzenlendi.  

  Bingöl Devlet Hastanesi Konferans Salonu ndaki etkinlikte konuşan İl  Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu ,  Organ  bağışı veya doku bekleyenlerin  sorununun , kişisel değil , toplumsal bir sorun haline geldiğini söyledi.

Türkiye de şu an 25 bin kişinin  Organ  ve doku nakli için beklediğini  ifade eden Gündoğdu , "Bunların yaklaşık 5-6 bini de  Organ  bulamadığı veya organ  bağışı yapılamadan hayatlarını kaybediyor.  Organ  bağışı veya doku bekleyenlerin  sorunu , kişisel bir sorun değildir. Çevremizde de bu sorunla mücadele eden  insanlar var. Maalesef bu sorun toplumsal bir sorun haline gelmektedir. Bunun  için çok ciddi harcamalar yapılıyor. Bu nedenle  Organ  bağışının yapılması çok  önemli ve toplum olarak bu konuda daha duyarlı olmamız gerekiyor." diye konuştu.   İl Müftüsü Muharrem Genç de ölen bir kişiden  Organ  nakli yapılmasında  dinen sakınca bulunmadığını vurguladı.     Organ naklinin , kan bağışıyla eşdeğer olduğunu ifade eden Genç ,  "Hayattayken bir insana ikram ettiğimiz bir bardak çay gibi , verdiğimiz kan ve   Organ  bağışı gibi öldükten sonra da naklin yapılmasının dinen bir sakıncası  yoktur." dedi.   Bingöl Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ali Ekin de  Organ  nakli  konusunun ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =