Antibiyotikler Türklere etki etmiyor

Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye’nin  antibiyotik  direncinde ilk sırada olduğunu açıkladı.

haber7
0

Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) antibiyotiklerin hasta kullanımları üzerindeki etkisini araştıran bir rapor yayınladı.

ANTİBİYOTİK DİRENCİNDE İLK SIRADA TÜRKİYE VAR

OECD’nin yayınladığı raporda antibiyotiklerin hastalar üzerinde ne derece etkili olduğu ülkelere göre sıralandı. Yapılan araştırma sonucunda Türkiye’nin  antibiyotik  direnci konusunda ilk sırada olduğu öğrenildi. Antibiyotiklerin Türkiye’deki hastalar üzerinde en az etkili olduğunun ortaya çıktığı raporda Türkiye’yi sırası ile Yunanistan ve Güney Kore takip etti.

DOĞRU ANTİBİYOTİK KULLANIMI ETKİ ETMİYOR

Bilim uzmanlarına göre , basit soğuk algınlıkları ya da grip tedavisinde bile antibiyotiklere başvurulması , geçmişte hayvan yemlerine kontrolsüz bir şekilde koruyucu olarak  antibiyotik  katılması gibi bilinçsiz kullanımlar , bakterilerin  antibiyotik  ilaçlara yönelik dirençlerinin artmasına yol açtı.  antibiyotik  direncinin artması , doğrudan antibiyotiklerin etkisinin azalmasına da sebep oldu.

2 ,4 MİLYON KİŞİ HAYATINI KAYBEDEBİLİR

Antibiyotiklere dirençli bakterilerin artması yüzünden 2015 ve 2050 yılları arasında Avrupa , Kuzey Amerika ve Avustralya’da gerekli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =