Fiziksel uygunluk karnesi ilk raporu hazırlandı

Ortaokul ve liselerde 2016 yılı 2. yarıyılında başlanan sağlıkla ilgili  Fiziksel   uygunluk   karnesi  ilk  raporu  hazırlandı.

haber7
0

Sağlık Bakanlığı’nın tüm ortaokul ve liselerde başlattığı “Sağlıkla ilgili  Fiziksel   uygunluk  karnesi”ne dair ilk sonuçlar Türkiye genelinde raporlaştırıldı. E-okul sistemine entegre edilen karne uygulamasındaki veriler , 10-14 yaş grubu erkek öğrencilerin yüzde 20.2’sinin fazla kilolu , yüzde 13’ünün şişman; kız öğrencilerin ise yüzde 19’unun fazla kilolu , yüzde 7.8’inin şişman olduğunu ortaya koydu. 15-18 yaş grubunda ise , erkek öğrencilerin yüzde 16.5’i fazla kilolu , yüzde 6.8’i şişman; kız öğrencilerin yüzde 13.5’i fazla kilolu , kız öğrencilerin yüzde 4.3’ü şişman bulundu.

Karne uygulaması “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı 2018-2023” kapsamında; toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak , yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli  Fiziksel  aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Sağlık Bakanlığı işbirliğinde yürütülen program ile yılda iki kez öğrencilerin sağlıklı  Fiziksel  aktivite kapasiteleri ölçülüyor. Gelişmiş ülkelerde  de uygulanan bu çalışmanın , orta ve uzun vadede öğrencilerinin gelişimlerinin izlenmesi ve  Fiziksel  aktivitenin artırılması için faydalı olduğu değerlendiriliyor.

KARNE BİLGİLERİNE YALNIZCA ÖĞRENCİNİN AİLESİ  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =