Karadeniz'in ihracatında Trabzon başı çekiyor

 Karadeniz  Bölgesi'ndeki 18 ilden ocak-ekim döneminde yaklaşık 3 milyar 74 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirildi. İhracatın 746 milyon 476 bin dolarlık kısmı Trabzon'daki firmalarca yapıldı.

haber7
0

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan ,  Karadeniz  Bölgesi nden yılın 10 ayında 188 ülkeye ürün gönderildiğini söyledi.    Bölge ihracatının bu dönemde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 artarak 3 milyar 74 milyon 34 bin 748 dolara yükseldiğini belirten Gürdoğan , Trabzon un da  Karadeniz  Bölgesi nin  ihracatında   başı  çektiğini ifade etti. 

"Bölge ihracatının yüzde 24 lük bölümü tek başına  Trabzon  tarafından gerçekleştirildi." diyen Gürdoğan , ülke çeşitliliği açısından da  Trabzon  un ilk sırada yer aldığını , bu dönemde kentten 121 ülkeye ihracat yapıldığını bildirdi.    Gürdoğan , şunları kaydetti:   "Trabzon dan en fazla ihracatı yapılan ürün fındık oldu. İkinci sırada ise yaş meyve sebze ürünleri yer aldı. Su ürünleri ihracatı da her geçen gün artıyor.  Karadeniz  Bölgesi nden en fazla ihracat , Almanya , İtalya , Rusya Federasyonu , Hollanda ve Gürcistan a gerçekleştirilirken ,  Trabzon  dan da aynı dönemde en fazla ihracat Rusya Federasyonu , Almanya , İtalya , Fransa ve Polonya ya yapıldı."   

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =