Kilosu 700 liradan satılıyor

Soğuk havaların vazgeçilmez içeceği arasında yer alan salebin  Kilosu  , ticaretinin en hareketli olduğu Burdur'un Bucak ilçesinde 400 ile  700  lira arasında satılıyor.

haber7
0

Soğuk havaların vazgeçilmez içeceği arasında yer alan salebin  Kilosu  , ticaretinin en hareketli olduğu  Burdur  un Bucak ilçesinde 400 ile  700  lira arasında satılıyor.

Toz haline getiriyor

Kışın vazgeçilmez içecekleri arasında yer alan salepe havaların soğumasıyla birlikte talep arttı. Yabani orkide bitkisinin kökünden elde edilen  salep  , dondurmanın hammaddesi ve sıcak içecek olarak tüketiliyor.

Nisan- mayıs aylarında daha çok Toroslar da toplanan  salep  kökleri , kurutulduktan sonra kırma makineleriyle önce parçalara ayrılıyor , ardından toz haline getiriliyor.

Yılda 200 ton üretiliyor

Burdur Ticaret Odası Başkanı Hikmet Çangır , fabrika yapımı dondurmalarda salebin çok az ya da hiç kullanılmadığını söyledi.  salep  ile yapılan dondurmanın lezzetinin çok farklı olduğunu belirten Çangır , “Dondurmanın yanı sıra 1 litre süte 7 gram kullanıldığında da çok lezzetli bir içecek ortaya çıkar ve sıcak tüketilir. Türkiye de yılda 200 ton  salep  üretiliyor. Bunun 150 tonu Bucak tan geçiyor. Çünkü kaliteli salebin büyük bölümü Toroslar da elde ediliyor" dedi.

8 kilo  salep  kökünün kaynatılarak 1 kilo  salep  elde edildiğini belirten Çangır , kilosunun 400 ile  700  lira arasında değiştiğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =