Ermenistan, Kemal Öksüz'ü ABD'ye iade ediyor

ABD'de , hakkında iddianame hazırlanan ve ağustos ayında Ermenistan'da tutuklanan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi  Kemal  Öksüz'ün bu ülkeye  iade  edileceği bildirildi.

haber7
0

Ermenistan ın resmi haber ajansında yer alan haberde , başsavcılığın , Öksüz ün iadesini isteyen  ABD  nin talebine olumlu karşılık vererek  iade  yönünde karar aldığı belirtildi.

Kararın ne zaman ve ne şekilde uygulanacağına ilişkin detayların , başsavcılık tarafından paylaşılmadığına dikkat çekilen haberde , Öksüz ün  ABD  tarafından yapılan suçlamalar sonucunda Erivan da yakalandığı hatırlatıldı.

ABD nin  iade  talebinin ardından ,  Ermenistan  makamları , 7 Eylül de yaptıkları açıklamada "Öksüz hakkında kendi soruşturmalarını da yapacaklarını" ifade etmişti.

- Öksüz hakkında iddianame

ABD Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan iddianamede ,  Kemal  (Kevin) Öksüz ün , 2013 yılında Kongre heyetinin Azerbaycan a yaptığı gezi ödeneğinin kaynağını sakladığı belirtilmişti.

İddianamede , Öksüz hakkında  ABD  Temsilciler Meclisi Etik Komitesinin , kamuoyunun aydınlatılması amacıyla dosyaladığı belgelerde yalan ifade vermek , Kongre üyelerinin gezi masraflarını karşılamak için Azerbaycan hükümetinin kontrolündeki bir petrol şirketinden aktarılan parayı kullanmak suçlamalarına yer verilmişti.

İddianamede , Öksüz e maddi vakıaları tahrif ve örtbas etmek , Kongreye yalan ifade vermek dahil 5 suçlama yöneltilmişti.

Etik Komitesi , 2015 te geziye katılan 10 Kongre üyesi ve 30 dan fazla yardımcının , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =