Yeni havalimanının adı 16 yıl önce alınmış!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adını  İstanbul   havalimanı  /  İstanbul  Airport olarak açıkladığı  Yeni  Havalimanı’nın alan adının “com.tr”si 2.5 ay , “com” uzantılısı ise 16  yıl   önce  al

haber7
0

İlk fazı törenle açılan yeni  havalimanının   adı  belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ,  Yeni   havalimanının  adının İstanbul Havalimanı olduğunu  açıkladı. Açılıştan önce  Yeni   havalimanının  girişine  İstanbul   havalimanı  (İstanbul Airport) yazılı tabela takılmıştı.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre  İstanbul  Havalimanı’nın adı  için bir süredir yaşanan ‘domain (alan adı) kapma çılgınlığı’ da  Yeni  bir boyuta taşındı. Hatırlanacağı üzere  İstanbul   Yeni   havalimanı  için henüz açılmadan olası hemen hemen tüm alan adları stokları tükenmişti.

Şu ana kadar öne çıkan "İstanbul Büyük  havalimanı  , Hezarfen Ahmet Çelebi , Abdülhamit Han , Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî , Fatih Sultan Mehmet…” gibi isimlerin alan adları satın alınmıştı. Domain’i kayıt ettirilen isimlerden biri de bugün resmi tabelası ortaya çıkan “İstanbul  havalimanı  /  İstanbul  Airport” idi.

COM.TR Sİ 2.5 AY ÖNCE TESCİL ETTİRİLMİŞ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) “Site Bilgileri Sorgulama” servisine göre “istanbulairport.com.tr” alan  adı  , Türkiye üzerinden 17 Ağustos 2018 tarihinde tescil ettirildi. 16 Ağustos 2019 tarihine kadar tescilli olan bu alan adının kayıt ettiren kurum ise adının gizli tutulmasını tercih ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =