İsrail askerleri 1 Filistinli genci şehit etti

 İsrail  askerlerinin ,  Gazze  ablukasının kaldırılması talebiyle bölgenin kuzeyinde düzenlenen eyleme müdahalesinde  Filistinli  bir genç şehit oldu.

haber7
0

Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketi tarafından 14 üncüsü düzenlenen deniz eylemine katılmak için çok sayıda  Filistinli  , kuzey sahil bölgesine akın etti.

İsrail in yaklaşık 12 yıldır aralıksız kara , deniz ve havadan bölgeye uyguladığı ablukayı protesto etmek ve kaldırılması talebini yinelemek için düzenlenen eylemde Filistinliler , araç lastiği yaktı. Sahil bölgesinde toplanan Filistinlilerin yanı sıra onlarca eylemci de kayıkla denize açıldı.

EYLEMLERDE 1 GENÇ  ŞEHİT  OLDU

Gazze deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra , yaptığı yazılı açıklamada , söz konusu eyleme katılan 27 yaşındaki Muhammed Ebu İbade nin ,  İsrail  askerlerinin açtığı ateş sonucu şehit olduğunu belirtti.

DENİZ EYLEMLERİ 29 MAYIS TAN BU YANA SÜRÜYOR

Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketi , 29 Mayıs tan bu yana 13 defa denizden  İsrail  ablukasını kırmayı denemiş ancak eylemleri  İsrail  güçlerinin müdahalesiyle sonuçlanmıştı.  Filistinli  eylemciler müdahale sırasında yaralanmış , gözaltına alınmış , deniz araçlarına el konulmuştu.

Gazze Şeridi nde yaşayan 2 milyona yakın  Filistinli  ,  İsrail  in 2006 dan bu yana devam eden kara , hava ve deniz ablukası nedeniyle zor şartlar altında yaşam mücadelesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =