Kuzey Kore'ye insan hakları uyarısı!

Birleşmiş Milletler (BM)  Kuzey   Kore  Özel Raportörü Tomas Ojea Quintana ,  Kuzey  Kore'yi çevreleyen siyasi iklimin değiştiğini ancak ülkedeki  insan   hakları  durumunun geri planda kaldığını belirtti.

haber7
0

Kyodo ajansının haberine göre , Birleşmiş Milletler (BM)  Kuzey   Kore  Özel Raportörü Tomas Ojea Quintana ,  Kuzey   Kore  ile  Güney Kore  ve ABD arasında düzenlenen zirvelere değinerek , "Güvenlik , barış ve refah konularındaki önemli ilerlemeye rağmen  Kuzey   Kore  deki  insan   hakları  durumu şimdilik değişmedi." dedi.

Değişiklikleri ,  Kuzey   Kore  de uzun süredir beklenen barışı başarma ümidi sunan "olağanüstü gelişmeler" olarak niteleyen Quintana ,  insan   hakları  konusunda daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini vurguladı.

KORE YARIMADASINDA BARIŞ GÖRÜŞMELERİ

Güney  Kore  Devlet Başkanı Moon Jae-in ve  Kuzey   Kore  lideri Kim Jong-un , 27 Nisan da iki ülke sınırındaki Panmunjom ateşkes köyünde bir araya gelmişti. Zirve sonunda yayımlanan ortak açıklamada ,  Kore  Yarımadasının nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu.

Moon ve Kim , nisan ayında yapılan tarihi zirvenin ardından 26 Mayıs ta da bir araya gelmiş ve ülkeleri arasındaki barış sürecini ele almıştı.

NÜKLEER SİLAHLARDAN ARINDIRILMASI

İki lider eylül ayında Pyongyang da bir araya gelmiş , gerilimi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =