Robot "ARAT" dörtnala koşacak

Konya'da , "AkınRobotics" fabrikasında prototipi tamamlanan "AkınRobotics At" (ARAT) , yük taşıma , arazide arama kurtarma çalışmaları ve ulaşım gibi amaçlarla kullanılabilecek.

haber7
0

İnsansı robotların dezavantajları düşünülerek arazi şartlarına uygun ve dört ayaklı tasarlanan "ARAT"ın 12 eklem noktası bulunuyor.

Tamamen yerli yazılımlarla çalışan  robot  , yapay zeka ve görüntü işleme yazılımına sahip. Ayrıca  ARAT  , derin öğrenme sistemi sayesinde insanları tanıyor , öğrendiği bilgileri yorumluyor , yaş ve cinsiyet analizi yapabiliyor.

 

 

Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  ARAT  ın tamamen yerli malzeme ve yazılımla geliştirildiğini söyledi.

Üzerinde bulunan kontrol yazılımları sayesinde  ARAT  ın birçok zorlu görevi yerine getirebileceğini vurgulayan Akın , şöyle devam etti:

"Yeri geldiği zaman ivme ve hız kontrolü yapabilmek için kontrol yazılımları geliştiriyoruz. Kontrol yazılımları , sistemin senkronize şekilde çalışmasını sağlıyor , aynı zamanda sensörlerden aldığı bilgileri yorumlayabiliyor. Buna , atanacak göreve göre kullanılan bir tür yapay zeka diyebiliriz ayrıca  ARAT  ın yazılımı tamamen kendi ekibimiz tarafından geliştirildi."

"Her türlü arazi koşuluna uyumlu"

Akın ,  ARAT  ı tasarlarken tamamen araziye uyumlu olmasını , dengeyi çok rahat sağlayabilmesi , koşabilmesi ve aynı zamanda yük taşıyabilmesini sağlamaya çalıştıklarını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =