Tarihi fabrika yeniden açıldı!

Gümüşhane'de , 1974'te kurulan ve  kuşburnu  suyu üretimiyle öne çıkan Gümüşsu Fabrikası , 2011 yılında çeşitli nedenlerle kapanmasının ardından belediyenin girişimleriyle  yeniden  hizmete a&cce

haber7
0

Türkiye de tespit edilen 27  kuşburnu  çeşidinin 17 sinin doğal ortamda yetiştiği  Gümüşhane  deki 320 köyde yıllık 500 tonu aşkın  kuşburnu  üretiliyor.

Dağlık alanda yetişmesi ve dikenli yapısı nedeniyle bir hayli güç toplanan  kuşburnu  meyvesinden yılda 2 milyon lira gelir sağlanıyor.

Vatandaşlardan ihtiyaç fazlası ürünü alan ve  kuşburnu  suyu üreterek piyasada önemli yer edinen Gümüşsu Fabrikası , çeşitli nedenlerle 2011 yılında kapatılarak Halk Bankası na devredildi.

Bu tarihten itibaren kapalı bulunan  fabrika  ,  Gümüşhane  Belediye Başkanı Ercan Çimen in girişimleri sonucu belediye tarafından 3 milyon 250 bin liraya satın alınarak  yeniden  faaliyete geçirildi.

Günlük 30 ton üretim kapasitesine sahip  fabrika  , 50 kişiye de iş kapısı oldu.

Kuşburnu ağırlıklı olmak üzere , alıç , böğürtlen ve kızılcık suyunun da üretildiği  fabrika  ,  yeniden  hizmete girdiği 28 Eylül den bu yana 40 tonu aşkın  kuşburnu  satın aldı.

Üreticilerin ilgi gösterdiği  fabrika  tarafından yaş  kuşburnu  4 , kurutulmuş  kuşburnu  ise 6 liradan satın alınıyor.

"Artık üreticimizin ürününü satabileceği bir  fabrika  var"

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen , AA muhabirine , kuşburnunun  Gümüşhane  ile özdeşlemiş kaliteli bir meyve olduğunu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =