Bakanlık açıkladı! 9 ayda 2 milyar lira

Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza ekiplerince kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürütülen operasyonlarla 9  ayda  2  milyar  liralık kaçakçılığın önüne geçildi

haber7
0

Bakanlık verilerine göre ,  gümrük muhafaza  ekiplerinin yıl başından eylül sonuna kadar düzenlediği operasyonlarda , aralarında uyuşturucu , cep telefonu , araç , ilaç , değerli madenler ve tarihi eserlerin bulunduğu çok miktarda kaçak eşyaya el konuldu.

Söz konusu dönemde 4 bin 82 olayda 1 ,2  milyar  lirası ticari eşya , 780 milyon lirası da uyuşturucu madde olmak üzere yaklaşık 2  milyar  liralık kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldı.

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında gerçekleştirilen başarılı operasyonlar neticesinde , yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artışla 41 ,9 ton uyuşturucu ele geçirildi. Geçen yıl toplam 26 ,3 ton uyuşturucu yakalanmıştı.

Öte yandan ,  gümrük muhafaza  ekiplerinin ağustosta ele geçirdiği 800 kilogram kokain ve geçen yıl mayıs ayında ele geçirdiği 775 kilogram eroin Türkiye de tek seferde en büyük eroin ve kokain yakalanması olarak tarihe geçti.

KAÇAK SİGARA KULLANIMI ORANI DÜŞÜYOR

Sigara kaçakçılığıyla da aktif mücadele eden ekipler tarafından , bu yıl toplam 13 ,1 milyon paket kaçak sigara yakalandı. 2014 yılında yüzde 21 e kadar yükselen kaçak sigara kullanım oranı , bu yıl yüzde 7 ,5 seviyelerine geriledi. Söz konusu dönem itibarıyla kaçak sigara yakalama değeri , 53 milyon liradan 113 milyon liraya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =