Yerli İHA motoru PD170 Akıncı'da uçacak

 TUSAŞ  Motor Sanayi (TEI) , tasarım çalışmalarına 2012'de başladığı  Yerli  İnsansız Hava Aracı (İHA)  motoru  PD170'in ilkini Baykar tarafından imalatı gerçekleştirilen Akıncı'da kullanılması için teslim

haber7
0

TEI , Savunma Sanayii Başkanlığı ile 2012 de imzaladığı sözleşme ile Operatif İHA Motoru Geliştirilmesi Projesi ne başlamıştı. Türk mühendisleri tarafından tasarlanan motor ilk yer testine Ocak 2017 de girdi. Bu süreç içinde 3 bin saatten fazla test başarıyla tamamlandı. Motor , 20.000 bin feet yani yaklaşık 6 bin 600 metre yükseklikte 170 beygirlik güç sağladı.

Mevcut motora göre çok daha az yakıt sarfeden turbodizel motorun önümüzdeki yılın ikinci yarısında tüm kalifikasyonunun tamamlanması hedefleniyor.

Akıncı 5 ton ağırlığında

Baykar tarafından geliştirilen ve çift motorlu olarak tasarlanan  Akıncı  , 24 saat havada kalabilecek.  Akıncı  Taarruz İnsansız Hava Aracı , geçtiğimiz haziran ayında imalat bandına girmişti. Servis irtifası 40 bin feet olarak planlanan  Akıncı  , toplam 5 ton ağırlığa sahip olacak. 1 ,5 ton faydalı yük taşıyabilecek. Kanat açıklığı 20 metreye kadar çıkacak  Akıncı  da uydu haberleşmesi için SAT-COM sistemi yer alacak. Böylelikle aracın menzili çok daha uzatılabilecek.

ANKA da uçacak

PD170 in önümüzdeki günlerde  TUSAŞ  tarafından tasarlanan ve TSK da kullanılan ANKA-S İnsansız Hava Aracı nda uçuş testlerine başlıyor.  PD170  , mevcut Alman orjinli motorun yerini alacak. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =