3 ilçeye yetecek kaçak trafolar ele geçirildi

Mardin'de , Dicle Elektrik Dağım A.Ş. (DEDAŞ) ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu , son 9 ayda , çoğu tarımsal sulamada kullanılan 550 kayıt dışı  trafo  tespit edildi.

haber7
0

Bazılarına savcılık kararıyla el konulan trafoların gücünün 88 bin KVA (kilo-volt amper) olduğu ve bunun da yaklaşık 50 şer bin nüfuslu 3 ilçenin tükettiği elektriğe karşılık geldiği belirtildi.  Kaçak  gerçekleşen tüketimin ekonomiye 6 ayda yaklaşık 105 milyon lira zarar verdiği belirlendi.

DEDAŞ ekiplerinin kayıt dışı tüketim ile mücadelesi devam ederken ,  Mardin  de yapılan denetimlerde  Kaçak   trafolar   ele  geçirildi. Enerji kalitesini en fazla etkileyen kayıt dışı kullanımla her alanda mücadele eden ekipler , denetimlerde drone dahil teknolojinin bütün imkanlarını kullanıyor.  Mardin  de , yıl başından bu yana gerçekleştirilen denetimler sonucunda , çoğu tarımsal sulama amacıyla kullanılan 550 kayıt dışı , abonesiz  trafo  tespit edildi. Bu trafolardan bazılarına savcılık kararıyla el konulurken , diğerleri ise fiziki engelleme , saklama veya kaçırma gibi nedenlerden bulunamadı. El konulamayan bu trafolarla ilgili ise yasal süreç başlatıldı.

 

 

Yapılan incelemeler sonucunda ,  Mardin  ve ilçelerinde tespit edilen 550 kayıt dışı trafonun toplam gücünün yaklaşık 88 bin KVA olduğu ortaya çıktı. Bunun da yaklaşık 50 şer bin nüfuslu 3 ilçenin tükettiği elektriğe karşılık geldiği belirtildi.

105 MİLYON LİRALIK ZARAR DEDAŞ  Mardin  İl Müdürü Memet Bulut , güncel ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =