Dinamitle yıkılan bin 800 yıllık köprü birleşiyor

Adıyaman'da 200 yıl önce köylülerin anlaşmazlığı nedeniyle dinamit koyularak patlatılan bin  800   yıllık  tarihi köprünün iki yakası birleşiyor.

haber7
0

M.S. 2. Yüzyıl da Göksu Çayı üzerine inşa edilen Kızılin (Göksu) Köprüsü nde restorasyon çalışması tüm hızıyla sürüyor. Köprü bir çok özelliği ile Türkiye’nin en önemli tarihi eserlerinden biri olarak biliniyor. Kızılin Köprüsü nün orta kemer uzunluğu 32 metre olup , şu ana kadar restorasyon yapılan tarihi köprüler içerisinde en uzunu olarak biliniyor. Toplam uzunluğu 150 metre olan köprü , 7 buçuk metre genişliğinde olup , 3 kemerden oluşuyor. 

Adıyaman merkeze bağlı Palaş köyü ile Besni ilçesine bağlı Kızılin köyü arasından geçen Göksu Çayı nın üzerine kurulan köprünün ayakları kayalıklara oturtulurken , üç kemerli köprünün Ortaçağ’da büyük bir onarımdan geçtiği yazıtlarda yer alıyor. Köprü , antik kaynaklara göre Roma Kommagene döneminde ‘Singas’ olarak , Orta Çağ da ise Arap kaynaklara göre ‘Nahr el Azra’ olarak isimlendirildiği belirtiliyor. KÖYLÜLER DİNAMİT İLE PATLATTI Kaynaklara göre , Araplar tarafından ‘Dünya Harikası’ olarak tabir edilen Kızılin Köprüsü nün her iki yakasında bulunan köylüler yaklaşık 200 yıl önce kavga etti. Köprüde köylülerin kavgasından nasibini aldı. Kavgalı köyler arasındaki ulaşımı kesmek için köprü köylüler tarafından dinamit ile havaya uçuruldu. Köprünün 32 metre uzunluğundaki orta kemeri tamamen yıkıldı. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =