Rahip Brunson'un avukatından yeni açıklama

Türkiye'de devam eden yargı süreci kapsamında İzmir'de ev hapsinde bulunan ABD'li  Rahip  Andrew Brunson'ın avukatı , Brunson'ın ev hapsinin kaldırılması için yarın Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurud

haber7
0

İki yıl önceki darbe girişiminin ardından hükümetin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu "FETÖ" ve  PKK  ile bağlantıları bulunduğu suçlamalarıyla tutuklanan ve Nisan ayında yargılanmaya başlayan Brunson , Temmuz ayında ev hapsine alınmış ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu.

ABD yönetimi  Brunson  ın serbest bırakılmama kararına tepki göstererek bazı Türk bakanlara yönelik yaptırım kararı açıklamış ve  Türkiye  ye yönelik olarak çelik ve alüminyumdaki gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasına karar vermişti.

Brunson ın avukatı İsmail Cem Halavurt , "Ev hapsinin kaldırılmasına yönelik başvuruyu Anayasa Mahkemesi ne yarın yapacağız. Yurtdışına çıkış yasağı ile ilgili maddeyi de başvurumuza koyacağız fakat  AYM  seyahat özgürlüğü konusuna bakmıyor. 12 Ekim den önce bir karar çıkmasını beklemiyorum , fakat biz başvurumuzu duruşma öncesinde yapmış olmak istiyoruz" dedi.

İzmir de devam eden yargılaması kapsamında 12 Ekim de mahkemeye çıkacak olan  Brunson  , hakkındaki suçlamalardan suçlu bulunması halinde 35 yıla kadar hapis cezası alabilir.  Avukatının daha önce  İzmir  deki mahkemeye ev hapsinin sona erdirilmesi ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebiyle yaptığı başvurular mahkemece reddedilmişti. 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =