Petrol fiyatları son 4 yılın zirvesini gördü

Küresel piyasalarda ham  petrol   fiyatları  , Çinli şirketlerin , ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına uyacağına dair işaretlerle son 4  yılın  en yüksek seviyelerine çıktı.

haber7
0

Uluslararası en yaygın kullanılan Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı , haftanın ilk işlem gününü 85 ,18 dolarla kasım 2004’ten bu yana en yüksek seviyesinden tamamladı. Önceki kapanışa göre yüzde 3 değerlenen Brent petrolün gün içinde gördüğü en yüksek seviye ise 85 ,41 olarak kayıtlara geçti.

ABD nin Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı da yüzde 3 ,2 artarak 75 ,65 dolara kadar tırmandı ve son 4  yılın  en yüksek seviyesine ulaştı. 

Ham  petrol  fiyatlarındaki sert yükselişte Çinli  petrol  ve doğalgaz devi Sinopec in İran dan aldığı ham  petrol  miktarını yarıya düşürme kararının belirleyici rol oynadığı öngörülüyor. Analistler , piyasaların bu kararı , dünyanın en büyük tüketicilerinden Çin’in , ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlara uyacağı şeklinde değerlendirdiğine işaret ediyor.

Ayrıca , ABD-Kanada-Meksika’nın mutabakat sağladığı yeni ticaret anlaşmasının , Washington ın uyguladığı çelik tarifelerini iptal etmemesinin de fiyatlar üzerinde etkili olduğu belirtiliyor.

Bank of Americanın analizlerine göre , Kanada ve Meksika dan ithal edilen çeliğin yüzde 25 vergiye tabi tutulmaya devam etmesi , ABD nin  petrol  üretimi ve ihracatı için önemli bölgelerinden Permian Basin de ihtiyaç duyulan yeni boru hattını ve patrol arzını olumsuz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =