Karabük'te hasat başladı! Kilosu 30 bin lira

Karabük'ün  Safranbolu  ilçesinde yetiştirilen , gıda , tıp ve giyim sektörlerinde farklı özellikleri kullanılan ,  Kilosu  ise 30 bin TL'den satılan safranın hasadına başlandı.

haber7
0

Safranbolu da , bu yıl 20 üretici , tarlalarında  safran  ekimi yaptı. Ağustos ve eylül aylarında ekimi yapılan bitkinin hasadına başlandı. Ağırlığının 100 bin katı suyu sarıya boyayabilen  safran  , farklı özellikleriyle gıda , tıp ve giyim sektörlerinde kullanılabiliyor. 

Yukarı Çiftlik köyünde , 10 Ağustos ta , 16 dönüm tarlasına ekimini yaptığı safranı toplamaya başlayan İsmail Yılmaz , "Ağustos ayının 10 u gibi ektim bu sene. Biraz erken ektim. Havalar iyi gitti , yağış miktarı ve güneş iyi oldu. 15 gün öncesinden çiçeklenmeye  başladı  ve şu anda da  hasat  ediyoruz. Bu sene hızlı dönemimiz. Talep çok. 

Yabancı turistler özellikle de Uzak Doğulular daha çok rağbet gösteriyor. Maşallah  Safranbolu  yu istila ettiler. Bu aralar çok kalabalık geliyorlar. Özellikle kanser hastası olanlar ve bitkisel ilaç kullananlar tercih ediyor. Hücre yenileyici özelliği var. Kas gevşetici , sinirleri yatıştırıcı özelliği var. Uykusuzluk problemleri olanlar kullanıyor. Kan sulandırma özelliği var. Gözdeki sarı noktaya çok iyi. Dünyada mutluluk iksiri olarak kullanılıyor" dedi.

16 dönüm tarlasından 10 kilogram  safran  beklediğini kaydeden Yılmaz , "Fiyatı çok da pahalı görmüyorlar. Dünya genelinde genelde standart fiyatlar. Bizde de çok pahalı değil" diye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =