Çölde yaşayan "ölülerin" kampı: Rukban

Beşşar  Esed  rejimi , Suriye'nin Ürdün sınırında yaklaşık 60 bin sivilin barındığı  Rukban  Kampı'na son 10 aydır hiçbir gıda ve tıbbi malzeme girişine izin vermiyor. Birleşmiş Milletler'in (BM) gündemind

haber7
0

BM , son dönemde yaklaşık 60 bin sivilin barındığı Rukban Kampı ndaki insani krize sık sık dikkati çekiyor. 

BM  Suriye  Özel Temsilcisi Staffan de Mistura nın danışmanı Jan Egeland , 25 Eylül deki açıklamasında , Beşşar  Esed  rejiminin ocak ayından bu yana bu kampa yardım girişine izin vermediğini ve insani durumdan ciddi derecede endişe duyduklarını söylemişti.

Rukban Kampı , Suriye nin Ürdün sınırındaki çöl bölgesinde yer alıyor. Özgür  Suriye  Ordusu na bağlı grupların kontrolündeki kamp , çöl ortasına kurulmuş derme çatma çadırlar ve çamurdan yapılma barınaklardan ibaret.

Rejim güçlerinin kuşatmasındaki kampta , iç savaş nedeniyle Deyrizor , Humus un doğusu , Humus çölü , Rakka ve Şam ın bazı bölgelerinden kaçan siviller barınıyor.

Kamp sakinleri , 10 ay öncesine kadar Ürdün üzerinden  BM  yardımlarını alabildiklerini ancak söz konusu süre içinde tamamen kaderlerine terk edildiklerini ifade ediyor. 

AFRİKA DAKİLER BİLE BU DURUMDA DEĞİL

Rukban Kampı nın Belediye Başkanı Muhammed Hiyan , AA muhabirine yaptığı açıklamada , "Kampın adı aslında Unutulmuşlar  kampı  , Ölüm  kampı  olmalı. Çok şaşırıyorum. Birleşmiş Milletler , yardım kuruluşları , insan hakları örgütleri bu  kampı  unuttular." dedi.

Hiyan , kampın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =