Suudilere 254 milyon Euro’luk silah satışı

Alman hükümetine bağlı Federal Güvenlik Konseyi’nin ,  Almanya  yönetiminin Yemen iç savaşındaki rolü nedeniyle eleştirdiği Suudi Arabistan'a  254   milyon  avroluk  silah  ihracatı yapılmasına onay verdiği bild

haber7
0

Ekonomi Bakanlığı ndan Yeşiller Partisi’nin soru önergesine verilen yanıta göre , bu yılın 14 Mart ve 23 Eylül tarihleri arasında 87 silah ihracatı talebine onay verildi. Bu talepler içinde Suudi Arabistan’ın  254   milyon  avro değerinde olan  silah  talepleri de yer aldı. 

Söz konusu cevapta , ihracatına izin verilen silahlar hakkında bilgi verilmezken ,  silah  ihracatına izin verilen ülkeler arasında Suudi Arabistan’la birlikte Yemen iç savaşında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün gibi ülkeler de yer aldı. 

Almanya ile  Suudi Arabistan  arasında son 10 aydır devam eden diplomatik gerginlik , geçen hafta  Almanya  Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve  Suudi Arabistan  Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr in New York ta yaptıkları görüşmeyle sona ermişti. 

Almanya eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ın  Suudi Arabistan  ı Orta Doğu da macera peşinden koşmakla suçlamasının protesto amacıyla Riyad yönetimi , geçen yılın Kasım ayında büyükelçisini geri çekmişti. Berlin , Suudi Arabistan’ın özür talebini geri çevirmiş , gergin ilişkiler iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri de olumsuz etkilemiş ve Suudi Arabistan’da Alman şirketlerin aldığı işlerde önemli azalma görülmüştü. İki dışişleri bakanın görüşmesinde  Suudi Arabistan  büyükelçisinin  Almanya  ya dönmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı. 

Almanya , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =