Google, Apple'a 9 milyar dolar ödeyecek

 Google  , Safari’nin varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için ciddi meblağlar ödüyor. Şirketler bu konuda net bir açıklama yapmıyor ama hesaplamalara göre bu sene Apple’a 9  milyar   dolar  ödeyecek

haber7
0

En değerli şirketler listesinde ilk üçte bulunan  Apple  ve  Google  arasında rekabet olduğu kadar işbirlikleri de söz konusu. Öyle ki arama motoru olarak tartışmasız liderliğini koruyan  Google  ,  Apple  kullanıcılarını da elinde tutabilmek için büyük meblağlar ödüyor. 

Goldman Sachs analisti Rod Hall’ın araştırmasına göre  Google  , Apple’ın iOS ve macOS cihazlarındaki internet tarayıcısı Safari’nin varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için  milyar  dolarlar ödüyor.

 

 

Safari’nin arama motoru olarak kalabilmek için  Google  bu yıl 9  milyar   dolar  ödeyeceği belirtiliyor. Geçtiğimiz sene 3  milyar   dolar  olan bu rakamın gelecek yıl ise rahatlıkla 12  milyar  doları bulabileceği düşünülüyor. 

3 KAT DAHA FAZLA

Google , Safari’nin varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için bu ödemeyi uzun yıllardır yapıyor. İki büyük şirket de anlaşma hakkında ağzını sıkı tuttuğu için belirtilen miktarlar spekülasyondan öteye gitmese de bir şekilde analizciler tarafından bu miktarlar doğru bir şekilde öğrenebiliyor. Ancak Hall’ın raporunda 2018’in ödemesini geçtiğimiz senelerden farklı yapan şey , 2017’nin rakamına göre üç kat daha fazla olması.

2017’nin Mart ayı rakamlarına göre yaklaşık olarak 700 milyon iPhone aktif olarak kullanılıyordu. Bu da demek oluyor ki  Google  , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =