ASELSAN'ın MAKS projesi 10 ilde devreye alındı

 ASELSAN  , Ekim ayında yayınladığı a bülten'in 4'üncü sayısında , Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Veri Üretim ve Yaygınlaştırma Projesi'nde Karaman , Isparta , Burdur , Bilecik , Uşak , Kırklareli , Edirne ,

haber7
0

Tüm adres bileşenlerine mekânsal boyut kazandırılması amaçlanan projede , devrede olan illerde , il verisinin halihazırda mevcut olan metin içerikli Adres Kayıt Sistemi (AKS) yerine Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) üzerinden servis edilmesi sağlandı.

64 İLDE DAHA YAYGINLAŞTIRILACAK

Temin edilen veriler ,  MAKS  veri modeline uygun hale getirilerek saha çalışması ile doğrulaması yapıldı. Sistemin 2020 yılı sonuna kadar 64  ilde  daha yaygınlaştırılması gerçekleştirilerek Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı adres kayıt sistemine geçiş sağlanacak.

TOPLAM BEDELİ 372 MİLYON 881 BİN 356 LİRA

Öte yandan  ASELSAN  , 6 Ocak ta internet sitesinden yapılan açıklamayla , İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü arasında Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Veri Üretimi ve Yaygınlaştırma  projesi  kapsamında , 31 Aralık 2015 te , toplam bedeli 372 milyon 881 bin 356 lira  tutarında bir sözleşme imzalandığını duyurmuştu.

KAMU KURUMLARI İLE RESMİ BİLGİ NİTELİĞİNDE PAYLAŞILACAK

Açıklamaya göre;  proje  kapsamında ülke çapında adres verisi mekânsal konum bilgisi ile beraber toplanacak , raporlanacak ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =