ABD ve Japonya'dan yeni hamle: Ortak tatbikat!

Japonya'nın Hava Öz Savunma Kuvvetleri (ASDF) ,  ABD  Hava Kuvvetlerine bağlı bir B-52 bombardıman uçağıyla Doğu Çin Denizi ve Japon Denizi üzerinde  Ortak   tatbikat  gerçekleştirdi.

haber7
0

Kyodo ajansının Japon savunma kuvvetlerine dayandırdığı haberine göre ,  ABD  Hava Kuvvetlerine ait  B-52 bombardıman uçağı ile yapılan tatbikata 16 Japon savaş uçağı katıldı.

Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera , basına yaptığı açıklamada , "ABD ile iş birliğini güçlendirmek" için gösterilen bu tür çabaların , "Japonya nın bölgenin istikrarına katkıda bulunma konusundaki yüksek kabiliyetini ve iradesini" göstermeye yardımcı olacağını belirtti.

 

DAHA ÖNCE DE YAPTILAR

Doğu Çin Denizi üzerinde daha önce de benzer  Ortak  hava tatbikatları yapıldığı ancak Savunma Bakanlığının bununla ilgili ilk kez açıklamada bulunduğu kaydedildi.

ABD Hava Kuvvetlerine bağlı bir B-52 nükleer kapasiteli bombardıman uçağının , hafta içinde , iki Japon savaş uçağı eşliğinde Çin in "Hava Tanımlama Sahası" olarak ilan ettiği Doğu Çin Denizi ndeki adalar üzerinde gövde gösterisi yaptığı bildirilmişti. 

Söz konusu uçakların Çin ile  Japonya  arasında tartışma konusu olan Senkaku Adası nın üzerinden de uçtuğu belirtilmişti.

TARTIŞMALI ADALAR

Hafta başında yine bir  ABD  B-52 uçağının Guam Adası ndan Güney Çin Denizi ndeki tartışmalı adalar üzerinde uçuş yaptığı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =