Katar'dan dev hamle! Şeyh Temim açıkladı

 Katar  Emiri  Şeyh   Temim  bin Hamed Al Sani , ülkesinin 2021'de dünyanın her yerinden 1 milyon kız çocuğuna  eğitim  imkanı sağlayacağını söyledi.

haber7
0

Katar resmi haber ajansı QNA ya göre , Emir  Temim  , Birleşmiş Milletler Genel Kurulu nun (BMGK) Newyork taki genel merkezinde , Kanada Başbakanı Justin Trudeau nun davetiyle , çatışma ve kırılgan koşullardaki kız çocuklarının eğitimi için "Liderler Diyaloğu" adı altında gerçekleşen "yuvarlak masa toplantısı"nda konuştu.

Emir  Temim  , Charlevoix deklarasyonuna da destek verdiğini belirterek ,  Katar  ın uzun zamandır içeride ve dışarıda eğitimi öncelediğini ve bunun ülkesinin uluslararası kalkınma programlarına yansıdığının altını çizdi.

Katar ın "Bir Çocuk Eğit" girişimiyle , okula gitmeyen 10 milyon çocuğa kaliteli  eğitim  almaları için yardım ettiğine vurgu yapan Emir  Temim  , ülkesinin 2021 de dünyanın her yerinden 1 milyon kız çocuğuna daha  eğitim  imkanı sağlayacağını kaydetti.

Söz konusu girişim , 50 ülkede toplam 1 ,8 milyar dolar değerinde 82 ortaklığı kapsamış ve  Katar  , özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki çabanın üçte birine katkı sağlamıştı.

Sanayi devletlerinden oluşan G-7 ülkeleri bu yıl , gelişmekte olan ülkelerdeki kız çocuklarına ve kadınlara iyi bir  eğitim  sağlanması için Charlevoix deklarasyonu yayınlamıştı.

BM 73. Genel Kurulu görüşmeleri kapsamında düzenlenen yuvarlak masa toplantısında liderler , kız çocuklarının ve kadınların hassas koşullarda kaliteli  eğitim  alması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =