ABD ambargosunu delecek hamle geliyor

Avrupa Birliği (AB) Dışişlerinden Sorumlu Üyesi Federica Mogherini , AB’nin ABD’nin çekildiği  İran  anlaşmasına bağlı kalacağını ve  İran  ile kullanılmak üzere bir ödeme kanalı üzerinde çalıştı

haber7
0

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu altında Rusya , Birleşik Krallık , Almanya , Çin ve Fransa’nın oluşturduğu Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) toplantısının ardından gerçekleştirdiği resmi açıklamada Mogherini , İran’ın da aynı şekilde anlaşmaya uyacağını da ekledi.

Yeni ödeme kanalı oluşturulacak

 

 

Mogherini , “Somut ve acil sonuçlar üretmek amacıyla üyeler ,  İran  ile , özellikle petrol gibi İran’ın ihracat ürünleri ödemeleri için bir ödeme kanalı oluşturulmasına olumlu bakıyor” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump , Mayıs ayında ABD’nin  İran  nükleer anlaşmasından çekileceğini açıklamış , ancak AB üye ülkeleri anlaşmaya bağlı kalacaklarını açıklamıştı.

ABD’nin anlaşmadan çekilmesinin ardından Trump ,  İran  üzerinde özellikle petrol endüstrisini hedef alan çeşitli yaptırımlar uygulamaya başladı. Ağustos’ta uygulamaya giren ilk yaptırımların ardından , Kasım’da uygulanacak yeni yaptırımlar öncesi  ABD  , müttefiklerine  İran  ile iş yapılmaması konusuna uyarılarda bulunmayı sürdürürken ,  İran  ile iş yapan AB üye ülkelerine de ikincil yaptırımlar uygulayacağı uyarısında bulundu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =