Merkez'den bir hamle daha geliyor

Dolar kurunu stabilize etme amacı  Merkez Bankası  bünyesinde döviz karşılığı TL swap piyasasının açılmasının ardından , faizsiz bankacılık yapan katılım bankaları için de bu kapı açıldı. Katılım bankalar

haber7
0

Katılım bankalarının TL-döviz işlemi yapabileceği swap piyasası için Merkez Bankası ile mutabakata varıldı. Kurumun , katılım bankalarının çalışma prensiplerine uygun olarak düzenleme yaptığı , bu anlamda yazılımlar ve test çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

Böylece  Merkez Bankası  , katılım bankalarının likidite ihtiyacını karşılamak için ‘ben de varım’ diyecek. Söz konusu piyasada işlemler reel olarak gerçekleştirilecek. Yani para ve mal değişimi gerçek olarak yapılacak.

 

Dünya dan Jülide Yiğittürk Gürdamar ın haberine göre , bu ürünün ismi ise faizsiz finans literatürüne göre ‘vaad bazlı türev işlem piyasası’ olacak. Bu piyasa ile konvansiyonel bankalar gibi depo işlemi yapamayan katılım bankaları da benzeri bir likit sağlama yöntemine kavuşacak ve geleneksel bankaların kullandığı ürünlere ulaşacaklar.

DÖVİZE DAYALI KİRA SERTİFİKASI İHRACI

Borsa İstanbul bünyesinde 2 Temmuz 2018 tarihinde kira sertifikalarının işlem gördüğü Taahhütlü İşlemler Pazarı kuruldu. Söz konusu pazar katılım bankalarının çalışma prensiplerine uygun olarak faaliyete geçerken , diğer bankalar da bu pazarda işlem gerçekleştirebiliyor.

Bu , kira sertifikalarının ikinci el piyasası oluşturulması manasına gelirken likiditeye ihtiyaç duyan finansal ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =