Danışmanı, Kaddafi’nin vasiyetini açıkladı!

 Danışmanı   İbrahim el Guveyil  , Kaddafi'nin  vasiyetini  ve neden başkent Trablus'ta kalmayıp  Sirte  kentine gittiğini anlattı. Guveyil , Kaddafi’nin 'Arap ulusal fikri ve birliğini güçlendirme çalışmalarının

haber7
0

Libya nın linç edilerek öldürülen lideri Muammer  Kaddafi  nin  Danışmanı   İbrahim el Guveyil  , Spuntik e verdiği mülakatta , başkent  Trablus  taki çatışmalar zamanında  Kaddafi  nin yanında olduğunu anlattı. El Guveyil ,  Kaddafi  nin  Sirte  kentine gitme nedeninin , başkenti yıkımdan kurtarmak olduğunu vurguladı.

El Guveyil in aktardığına göre  Kaddafi  ye silahlı grup ve uçakların  Trablus  a saldıracağı bilgisi verildi.  Kaddafi  de devlet kurumlarını ve başkentteki insanların hayatını kurtarmak istediği için  Sirte  ye gitme karar aldı.

 

 

El Guveyil ,  Kaddafi   Sirte  deyken kendisiyle yaptığı son telefon görüşmesini de anlattı. El Guveyil ,  Kaddafi  nin yanına gitmek için izin istedi ama  Kaddafi  , El Guveyil in  Trablus  ta kalıp çalışmaya devam etmesini söyledi.  Kaddafi  şehit olacağından emindi , bu yüzden İtalya işgaline direnişin sembolü Ömer Muhtar ın meşhur ifadesini alıntıladı ve şehadet istediğini belirtti: "Biz teslim olmayız , ya kazanırız ya ölürüz.  

Kaddafi ayrıca El Guveyil den , kendi ölümünden sonra teslim olmamasını ve Arap ulusal fikrini ve birliğini güçlendirme çalışmalarını sürdürmesini istedi.

 Kaddafi  son günlerinde işleri yürütmüyordu , zira bütün kararlar , Halk Kongresi , Başbakan ve İhtiyarlar Heyeti Başkanı nın elindeydi diyen El Guveyil ,  Kaddafi  nin talimatlarının sadece vatandaşlara ateş ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =