Tahran yönetimi , Suriye'nin kuzeybatısında Türkiye ve  Rusya  arasında ulaşılan silahsız çözümün memnuniyet verici olduğunu açıkladı.

haber7
0

Türkiye ve Rusya nın iç savaşın düğümünü çözecek İdlib de silahsız bölge kurulması için anlaşmaya varması , dünyada ses getirmeye devam ediyor.

Suriye de Şam rejimini destekleyen İran , anlaşmadan memnuniyet duyduğunu açıkladı. Lübnan daki El Meyadin TV nin ekrana getirdiği açıklama , Dışişleri Bakanlığı tarafından yapıldı.

Anlaşmaya ilk uluslararası tepkiyi ABD verdi. Dışişleri Bakanlığı , İdlib deki çatışmasızlığın kalıcı olmasını umduklarını belirtti.

Bakanlık sözcüsü , "Türkiye ile  Rusya  nın , İdlib e askeri bir saldırıyı önlemeye yönelik adımlar attığını görmekten cesaretlendik. Suriye de şiddeti azaltacak her samimi çabayı memnuniyetle  karşılıyoruz" dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan  ve  Rusya  lideri Vladimir Putin in dün gerçekleştirdikleri zirvede , İdlib için anlaşmaya varılmıştı.

Buna göre , muhaliflerin elindeki tek vilayette 15 Ekim den itibaren 15-20 kilometrelik silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulacak. Bu bölgedeki temas hattında Türk ve Rus askerleri koordineli bir şekilde devriye gezecek. Ağır silahların çekileceği bölge için Türk ve Rus askerleri ortak denetim mekanizması kuracak.

Ayrıca , İdlib deki muhalifler bulundukları alanlarda kalmaya devam edecek ,  Türkiye  ve  Rusya  nın belirlediği radikal gruplar ise bölgeden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =