Rusya'dan Türkiye ve İdlib açıklaması

 Rusya   Dışişleri Bakanı  Sergey Lavrov , İdlib'deki durumu varılan anlaşmalara uygun bir şekilde çözmek için Türkiye ile yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

haber7
0

Lavrov Almanya nın başkenti Berlin de Alman mevkidaşı Heiko Maas ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısına katıldı. Suriye nin  İdlib  ilinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Lavrov , "Türk partnerlerimizle yoğun bir şekilde  İdlib  deki durumu varılan anlaşmalara uygun çözmeye çalışıyoruz." dedi.

Çatışmasızlık bölgelerin oluşturulmasına ilişkin anlaşmaya işaret eden ve bunun uygulanması gerektiğini ifade eden Lavrov , buna paralel olarak  Türkiye  ile yoğun iş birliği içinde bulunduklarını belirtti.

Lavrov ,  İdlib  deki sivillere yönelik insani yardım koridorlarının oluşması için katkı sağladıklarını kaydetti. 

ABD öncülüğündeki koalisyonun geçmişte Musul ve Rakka ya düzenlediği operasyonda uzlaşma görüşmelerinin yapılmadığını ve insani yardım koridorları oluşturma girişiminde bulunulmadığını hatırlatan Lavrov , Rakka da yaşananların bir insani felaket olduğunu ancak herhangi bir sebepten dolayı bu konuda kimsenin konuşmadığını söyledi.

İdlib le ilgili olarak bu önlemlerin alındığını ifade eden Lavrov ,  Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin ve  Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın durumla ilgili olarak gelecek hafta başında görüşeceklerini aktardı.

Lavrov , taviz verilmeden terörizme karşı mücadele edileceğini de bildirdi. 

Alman mevkidaşıyla yaptığı görüşmede ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =