NATO'dan Türkiye ve S-400 açıklaması

 NATO  Genel Sekreteri Jens  Stoltenberg  , Türkiye'nin , Rusya'dan  S-400  hava savunma sistemleri alımına ilişkin yaptığı açıklamada , 'Askeri kapasitelerini geliştirme ülkelerin kendi ulusal kararıdır.  NATO  için

haber7
0

Stoltenberg ,  ABD  nin başkenti Washington merkezli düşünce kuruluşu Heritage Vakfı nda “21. Yüzyıl da NATO’nun önemi” başlıklı oturumda konuştu.

Türkiye nin  Rusya  dan  S-400  hava savunma sistemlerini almasına ilişkin kendisine yöneltilen bir soru üzerine  Stoltenberg  , “Türkiye ve ABD’nin bu konu hakkındaki anlaşmazlığı çok iyi biliniyor ve bu zor bir durum.” değerlendirmesini yaptı.

 

 

Stoltenberg , “Bu konuyu defalarca Ankara ve Washington’la görüştüm ve umut ediyorum ki bir çözüm yolu bulunabilir. Çünkü Türkiye’nin almaya karar verdiği Rus hava savunma sistemi ve Türkiye’nin de parçası olduğu F-35 programı üzerinden ABD’yle yaşadığı anlaşmazlık hepimiz için zor bir durum.  ABD  ve Türkiye’nin bu konu hakkındaki sorunları ikili görüşmelerle ele alıyor oluşunu memnuniyetle karşılıyorum.” diye konuştu.

Türkiye’nin coğrafi önemine ve bir  NATO  müttefiki olduğuna da vurgu yapan  Stoltenberg  , “Eğer haritaya bakarsanız , Türkiye’nin ne kadar büyük olduğunu görürsünüz. Irak ve Suriye’yle komşu ve Türkiye’nin DEAŞ’la mücadeledeki önemini anlarsınız.” ifadesini kullandı.

Türkiye nin , Suriyeliler konusunda gösterdiği hassasiyete de işaret eden  NATO  Genel Sekreteri  Stoltenberg  , şunları söyledi:

"Türkiye mülteciler krizi konusunda da çok önemli bir müttefiktir. Milyonlarca Suriyeliye ev ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =